Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2023 йил 19 сентябрь куни ўтказилган 78-сессиясида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш, аъзо мамлакатлар етакчилари – Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев, Америка Қўшма Штатлари Президенти Жозеф Байден, Бразилия Федератив Республикаси Президенти Луис Инасиу Да Силва, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Жанубий Африка Республикаси Президенти Сирил Рамафоса, Қатар Давлати Амири шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний ва бошқа давлатлар раҳбарлари фаол умумсиёсий мунозаралар олиб боришган.
Бугунги кунда тадбиркорлар манфаатини кўзлаб кўплаб ислоҳотлар амалга оширилмоқда, уларга қонуний енгилликлар бериш мақсадини кўзлаб имкониятлар бериш орқали янги иш жойлари яратиш ва шу орқали халқимизнинг турмушини янада яхшилашга қаратилмоқда.
Ворислик ҳуқуқи фуқароларнинг хусусий мулк ҳуқуқи билан чамбарчас боғлиқдир. Хусусий мулк эгасининг ўз мулкига нисбатан эркинлиги, манфаатлари ва ҳуқуқлари муҳофазаси Конституциямиз ва миллий қонунчилигимизда мустаҳкамлаб қўйилган.
Маълумки, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш, ҳимоя қилиш ва уларга риоя қилиш масалалари давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси доирасида шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларни таъминлаш борасида мақсадли чоралар амалга оширилмоқда. Шу билан бирга, инсон ҳуқуқлари соҳасида таълимни такомиллаштириш юзасидан муҳим қадамлар қўйилмоқда.
Президент томонидан 18.03.2024 йилда имзоланган ОʻРҚ-922-сонли Қонун билан Оʻзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига фуқароларнинг ижтимоий ҳимоясини янада кучайтиришга қаратилган оʻзгартириш ва қоʻшимчалар киритилди. Қонун 26.12.2023 йилда Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилинган ва 9.02.2023 йилда Сенат томонидан маъқулланган.